Telefon +48 502 234 467

Telefon

Email 

mask

Co zrobić, żeby ziemia była próchnicza?

co-zrobic-zeby-ziemia-byla-prochniczaZ czasem każda gleba, nawet najlepszy czarnoziem traci swoje unikalne właściwości. Związane jest to przede wszystkim z pobieraniem składników pokarmowych przez rośliny. Aby zatem ziemia cały czas pozostawała żyzna, należy ją odpowiednio nawozić, a także wzbogać w próchnicę. Ale co to w zasadzie oznacza i jak to zrobić?

Ziemia próchnicza, czyli jaka? Przede wszystkim ziemia zasobna w składniki odżywcze i pokarmowe, dlatego też ziemię ogrodową co jakiś czas należy wzbogacać – to nie tylko popularne nawozy, które możemy rozsypać, czy wymieszać z wodą, ale też i dodatkowa ziemia, którą od czasu do czasu trzeba rozsypać wokół roślin.

Co sprawia, że ziemia jest próchnicza?

Za ziemię próchniczą uważa się ziemię przepuszczalną i bogatą w składniki pokarmowe. To przede wszystkim humus, czy czarnoziem, ale też i ziemia bagienna. Jej składnikiem są resztki organiczne, które rozkładając się przekształcają się w glebę.

Tego typu podłoże zapewnia roślinom doskonałe warunki sprzyjające ukorzenieniu, co jest szczególnie ważne przy zakładaniu warzywnika, a także uprawie nowych sadzonek roślin ozdobnych. Ale również i dorosłe rośliny docenią próchniczą ziemię, bowiem mogą pobrać z niej pokarm, a tym samym zachwycić wspaniałym wzrostem.

Co zrobić, aby ziemia była próchnicza?

Ziemię próchniczą możemy uzyskać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to wykorzystanie klasycznego kompostu. Warto pamiętać, że również naturalna ściółka, jak kartony czy kora sosnowa sprzyjają tworzeniu warstwy próchnicznej powoli ulegając rozkładowi. Wysypany kompost delikatnie (na głębokość około 5 cm) mieszamy z wierzchnią warstwą gleby.

Nie każdy jednak ma dostęp do własnego kompostu, dlatego też w takich sytuacjach najlepiej jest sięgnąć po ziemię zwaną humusem – to nic innego, jak ziemia ogrodowa wzbogacona o materię organiczną.

Ziemię próchniczą uzyskuje się również poprzez dodanie do ziemi uniwersalnej obornika lub zmielonej gliny. W obu przypadkach pięciocentymetrową warstwę należy bardzo dokładnie wymieszać z ziemią. Glina wspomaga zachowanie składników odżywczych, obornik zaś dostarcza mikro i makroelementów, w tym azotu, który sprzyja rozwoju roślin.

Kiedy użyźniać glebę?

Gleba próchnicza jest doskonałym źródłem minerałów dla każdego rodzaju roślin. Zabieg ten warto przeprowadzać co roku wiosną, kiedy rośliny rozpoczynają sezon wegetacyjny. Marzec i kwiecień to najlepsze miesiące, choć pamiętajmy, że w zależności od regionu kraju okres ten może nastąpić w nieco późniejszym terminie.

Inaczej wygląda przygotowywanie ziemi w przypadku warzywników – tu, próchnicze podłoże najlepiej jest przygotować jesienią, szczególnie jeśli wykorzystuje się do tego obornik. W przypadku kompostu czy humusu sprawa jest nieco łatwiejsza i wysiew można rozpocząć w tym samym roku.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.