Telefon +48 502 234 467

Telefon

Email 

mask

Jaka jest różnica między podłożem, a ziemią?

jaka-jest-roznica-pomiedzy-podlozem-a-ziemiaMówiąc o kwiatach i ogrodach bardzo często stosujemy zamiennie wyrażenia podłoże oraz ziemia. Tymczasem są to dwie różne rzeczy, choć na potrzeby mowy potocznej zezwala się na ich zamienne stosowanie. Czym zatem różni się podłoże od ziemi?

To, w czym rosną kwiaty dla większości z nas to po prostu ziemia. Czasem nazywamy ją podłożem, szczególnie że zarówno w jednym, jak i drugim rosną wspaniałe rośliny, które mają wystarczającą ilość składników pokarmowych, aby bujnie się rozwijać.

Czym jest podłoże?

Podłoże to specjalnie preparowany torf z dodatkiem chipsów kokosowych (zwanych także wiórkami), perlitu lub keramzytu, który jest pozbawiony dodatku ziemi, czyli składników mineralnych oraz warstwy organicznej.

Do podłoża dodaje się specjalnie dedykowane nawozy, dlatego też decydując się na zakup podłoża koniecznie trzeba zwrócić uwagę do jakiego rodzaju roślin jest on odpowiedni. Nawozy, które dodawane są do podłoża są tak zwanymi nawozami wolno rozkładającymi się, a zatem dostarczają roślinom składniki pokarmowe stopniowo.

Podłoże jest jednocześnie bardzo jałowe – nie ma w nim szkodników oraz nasion chwastów, co z kolei jest powszechne w przypadku ziemi. Podłoże najlepiej sprawdza się w przypadku roślin jednorocznych, balkonowych lub małych sadzonek, które wkrótce będziemy przesadzać. Warto bowiem mieć na uwadze, że podłoże należy wymieniać co sezon.

Czym jest ziemia?

Ziemia również jest podłożem – jedno lub wieloskładnikowym. Różnica pomiędzy ziemią, a podłożem dedykowanym do konkretnych kwiatów jest przede wszystkim w jałowości. Gleba, którą stosuje się do uprawy roślin nie jest pozbawiona nasion, czy szkodników, co nie oznacza że jest gorsza.

Potocznie określane przez nas szkodnikami robaki w wielu przypadkach przyczyniają się do rozkładu materii organicznej – liści, gałązek, resztek jedzenia, odpowiadają również za właściwe spulchnienie (dżdżownice), co przyspiesza proces wzrostu roślin.

Aby jednak ziemia spełniała swoje wymagania i faktycznie była przyjazna roślinom, musi być we właściwy sposób dobrana. Ziemię dzieli się na kilka rodzajów, między innymi na:

  • ziemię kompostową;
  • ziemię torfową;
  • ziemię liściową;
  • ziemię szklarniową;
  • czarnoziem.

W celu stworzenia odpowiedniej ziemi ogrodowej bardzo często miesza się ze sobą różne rodzaje ziemi dodając do niej również glinę oraz piasek, co pozwala zachować własności odżywcze ziemi, a jednocześnie zwiększa drenaż.

Co jest lepsza – ziemia czy podłoże? Tak naprawdę wszystko zależy od sposobu uprawy. Podłożem może być keramzyt, który stosuje się w uprawie hydroponicznej, czyli roślin bez dodatku ziemi. Jeśli planujemy wyrzucić rośliny balkonowe po jednym sezonie, podłoże będzie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna ziemia. Pamiętajmy jednak o tym, że podłoża nie można stosować na rabaty – w tym wypadku najlepsza będzie ziemia, którą w każdej chwili można nawozić odpowiednimi składnikami mineralnymi.