Jakie właściwości ma humus?
Od zawartości humusu w glebie zależy prawidłowy wzrost roślin, a także jakość i wielkość ogrodowych plonów.
Próchnica bowiem, jak inaczej nazywany jest humus, to górna warstwa gleby, bogata w materię organiczną. Tworzą ją głównie resztki roślinne, będące w różnym stopniu rozkładu. Jakie ma właściwości?
Humus dobry na wszystko
Humus przede wszystkim poprawia strukturę gleby, rozluźniając gleby ciężkie i poprawiając jednocześnie pojemność wodną gleb lekkich.
Ma także wpływ na jej właściwości cieplne i wodne; gleba bogata w próchnicę szybko się nagrzewa, długo utrzymuje ciepło, a w dodatku łatwo chłonie wodę, chroniąc tym samym rośliny przed suszą. To nie koniec dobroczynnych właściwości humusu; zawarte w nim substancje ułatwiają rozwój pożytecznym mikroorganizmom, rozkładającym materię organiczną. W efekcie jest ona bardziej dostępna dla korzeni roślin, a wymiana gazowa w glebie staje się bardziej efektywna.
Sam humus nie wystarcza
Aby humus odpowiednio spełniał swoją funkcję, trzeba jednak o niego we właściwy sposób dbać, stosując:
- kompost
- preparaty humusowe
Te ostatnie nazywane są także polepszaczami lub użyźniaczami gleby i w swoim składzie zawierają przede wszystkim kwasy humusowe oraz makro- i mikroelementy. Zalecane są zwłaszcza przy nasadzeniach młodych, intensywnej uprawie roślin oraz na glebach ubogich w próchnicę. Występują w postaci płynnej lub sypkiej.
Płynne stosuje się w formie oprysku doglebowego lub w trakcie podlewania, sypkie wysiewa się na powierzchni gleby i miesza z nią poprzez zagrabienie.
Polepszacze glebowe nie tylko w znacznym stopniu poprawiają strukturę i chłonność gleb oraz ułatwiają roślinom pobieranie z gleby składników odżywczych, lecz także znacznie zmniejszają zużycie nawozów mineralnych.
Jeśli jesteś w trakcie zmiany kompozycji swojego ogrodu i nie wiesz co zrobić z ziemią ogrodową, skorzystaj z usług wyspecjalizowanej firmy, która taką ziemię od ciebie odbierze, niezależnie od jej ilości. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.