Telefon +48 502 234 467

Telefon

Email 

mask

Z czego składa się ziemia ogrodowa?

z-czego-sklada-sie-ziemia-ogrodowa

Aby cieszyć się wspaniałym ogrodem lub obfitymi plonami, niezwykle ważne jest wzbogacenie naturalnego podłoża – w Polsce rzadko kiedy bowiem mamy do czynienia z dobrym czarnoziemem. Idealnym rozwiązaniem jest ziemia ogrodowa – to baza, którą możemy wzbogacić o właściwe mikroelementy oraz próchnicę, która przyspieszy rozwój roślin.

Ziemia ogrodowa może mieć różny skład – wszystko zależy od proporcji poszczególnych składników, z jakich się składa. Czy to oznacza, że jest stosunkowo uniwersalna i dobrze sprawdzi się w roli podłoża do roślin?

Różnorodność ziemi ogrodowej

Ziemię ogrodową można podzielić na kilka rodzajów:

  • czarnoziem;
  • humus;
  • ziemię uniwersalną.

Każda z nich ma inne właściwości, stąd też ich różna cena. Najdroższą jest czarnoziem, bowiem jest to najżyźniejszy rodzaj gleby, który występuje w nielicznych miejscach w Polsce. To gleba próchnicza i żyzna, bogata w wiele składników mineralnych, które wspomagają rozwój roślin.

Podobne właściwości do czarnoziemu ma humus – to nic innego jak podłoże próchnicze składające się w głównej mierze z ziemi kompostowej, organicznej. Podobnie, jak w przypadku czarnoziemu jest ona niezwykle bogata w składniki odżywcze.

Ziemia uniwersalna to natomiast mieszanka różnych gleb, które choć są bogate w składniki odżywcze nie są aż tak żyzne, jednakże ten rodzaj ziemi ma inne właściwości i doskonale sprawdza się w roli podłoża dla niemal wszystkich roślin.

Z czego składa się ziemia ogrodowa uniwersalna?

Uniwersalna ziemia ogrodowa to mieszanka różnych rodzajów gleb – humusu, czarnoziemu, torfu, drobno zmielonej gliny, ale też i piasku. Ta mieszanka sprawia, że jest to ziemia bardzo dobra dla większości roślin, tak i ogrodowych, jak i balkonowych.

Glina wspomaga zachowanie składników odżywczych, które występują w humusie oraz czarnoziemu, torf zapobiega szybkiemu wysuszaniu, zaś piasek powoduje, że gleba staje się przepuszczalna. Ziemia uniwersalna jest zatem próchnicza i sprzyja każdej uprawie.

Jak dostosować ziemię ogrodową do potrzeb roślin?

Choć ziemia ogrodowa posiada niezbędne roślinom składniki odżywcze, dla odpowiedniego wzrostu ważna jest także kwasowość ziemi. Niektóre rośliny doskonale czują się w niskim pH, zaś inne preferują wysoki odczyn pH. Dostosowanie ziemi ogrodowej do odpowiednich warunków jest na szczęście bardzo proste – niski wskaźnik pH otrzymamy dodając do gleby na przykład korę sosnową, zaś wysoki – mieszając ją z wapnem.

Ziemia ogrodowa to mieszanka wielu składników, które wspomagają uprawę roślin. Warto wykorzystywać ją nie tylko podczas zakładania ogrodu, ale także jako ziemię uzupełniającą, którą co roku powinniśmy dosypywać na rabaty.