Telefon +48 502 234 467

Telefon

Email 

mask

Żwir to naturalny surowiec o frakcji do 63 mm wykorzystywany do wytworzenia betonu zapewniającego stabilność i trwałość stropów, fundamentów i prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych. Materiał ten występuje również w odmianie dekoracyjnej, dzięki czemu można zastosować go np. przy aranżacji ogrodu. Czym wyróżnia się ozdobny żwir? Jak go efektownie wykorzystać?

Zalety żwiru


Żwir ze względu na swoją uniwersalność pasuje do wielu aranżacji ogrodowych. Świetnie współgra on z nowoczesną, jak i tradycyjną elewacją, stanowiąc efektowny dodatek do naturalnej roślinności. Żwir jest wytrzymały i stosunkowo tani, dlatego na jego zakup często decydują się osoby pragnące uatrakcyjnić przydomową przestrzeń bez konieczności wydawania dużych środków finansowych. Materiał ten nie wymaga również skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, łatwo utrzymać go w świetnym stanie, a jego wygląd przez długi okres zachowuje swoją naturalność. Jedną z zalet surowca jest dobry drenaż, co znalazło swoje zastosowanie przy tworzeniu różnorodnych nawierzchni ogrodowych. Żwir ozdobny można kupić w wielu wariantach kolorystycznych – od klasycznej bieli po eleganckie wyrafinowane złoto. Oferowane odmiany wykazują dużą odporność na mróz oraz wytrzymałość mechaniczną. Warto również wspomnieć o elastyczności surowca. Żwir może być autonomiczną dekoracją lub częścią złożonej kompozycji z dodatkiem kamienia, drewna czy też ceramiki.

Żwir ozdobny – jakie ma zastosowanie?

Żwir dekoracyjny zwykle wykorzystuje się do stworzenia alejek ogrodowych, które wraz z rosnącymi po bokach roślinami prezentują się elegancko i efektownie. Odcień ziarenek warto dobrać do kolorystyki krzewów bądź kwiatów, kierując się zasadą kontrastu bądź dopełniania. Alternatywą dla naturalnych roślin mogą być niewielkie lampy solarne albo pochodnie. Taka alejka wprowadzi do ogrodu wyjątkowy nastrój, a spędzanie wolnych wieczorów w romantycznym anturażu będzie prawdziwą ucztą dla wszystkich zmysłów.

Wiele osób wykorzystuje również żwir płukany przy budowie klasycznego patio. By miało ono odpowiednią stabilność i wytrzymałość, niezbędne jest wykonanie podkładu z zagęszczonego kamienia. Sama warstwa żwiru nie powinna być zbyt gruba, gdyż w przeciwnym razie patio straci swój wygląd, a jego konstrukcja stanie się ciężka i przytłaczająca. Dekoracyjny surowiec należy stosować jako wykończenie, a nie główny element podłoża. Dla wielu osób ogród jest idealną przestrzenią do zaaranżowania prywatnego oczka wodnego. Na jego obrzeżach lub dnie można położyć np. perłowy żwir, mieniący się różnymi odcieniami bieli, szarości oraz żółci. Dzięki temu oczko będzie świetnie wyglądać nie tylko w dzień, ale i po zachodzie słońca. Żwir zastosowany w akwarium jest natomiast idealnym sposobem na otoczenie ryb naturalnymi perłami.

Żwir dekoracyjny ma wiele zalet wpływających na jego powszechność w aranżacjach ogrodowych. Przed zakupem ozdobnego surowca warto jednak zwrócić uwagę na jego właściwości, skład, rodzaj, jakość i cenę.