Telefon +48 502 234 467

Telefon

Email 

mask

Czy ziemia uniwersalna to ziemia kompostowa?

czy-ziemia-uniwersalna-to-ziemia-kompostowaKupując ziemię ogrodową możemy dostać małego zawrotu głowy – na sklepowych półkach możemy bowiem spotkać się z kilkoma rodzajami ziemi. Ziemia uniwersalna, ziemia kompostowa, ziemia do kaktusów, podłoże do storczyków, torf kwaśny czy odkwaszony – choć w każdej z nich mogą rosnąć rośliny, nie wszystkie będą czuły się w nim dobrze, a to właśnie od rodzaju podłoża zależy jakość naszej uprawy.

Ziemia ziemi nie jest równa – niektóre posiadają wysoki współczynnik pH, podczas gdy inne cechują się dużą kwasowością. Część ziemi bogata jest w wiórki kokosowe zachowujące wilgoć, inne natomiast mają większą domieszkę piasku lub perlitu, który sprzyja właściwemu drenażowi. Do najpopularniejszych rodzajów ziem zalicza się ziemię kompostową oraz ziemię uniwersalną – jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Co to jest ziemia uniwersalna?

Ziemia uniwersalna to najpopularniejszy rodzaj ziemi, jaki stosujemy do wszystkich rodzajów kwiatów. To nic innego, jak torf w różnym stanie rozkładu. Jest on bardzo bogaty w składniki odżywcze i przede wszystkim całkowicie naturalny.

Ziemia uniwersalna nadaje się zarówno do uprawy roślin ozdobnych, jak i warzyw czy owoców. Jej skład możemy dowolnie zmieniać, tworząc mieszanki dostosowane do konkretnych roślin. Z założenia ziemia torfowa charakteryzuje się niższym pH, dlatego w przypadku roślin ceniących sobie odczyn zasadowy, ziemię uniwersalną warto wzbogacić mączką bazaltową lub wapnem. Jednakże przed wykonaniem tego zabiegu konieczne jest sprawdzenie dokładnie, jaki odczyn ma konkretna ziemia uniwersalna.

Czym jest ziemia kompostowa?

Ziemia kompostowa to nic innego, jak po prostu kompost. To jedna z najlepszych ziem dostępnych na rynku – jest bogata w składniki odżywcze, a wermikompost uważa się obecnie za jeden z najlepszych nawozów naturalnych.

Ten rodzaj ziemi powstaje na skutek zjedzenia i wydalenia przez dżdżownice oraz chrząszcze odpadków organicznych. Powstała w ten sposób ziemia doskonale nadaje się jako nawóz do roślin na rabatach, jak i naturalne podłoże do kwiatów doniczkowych. Ziemia kompostowa jest próchnicza, nie wymaga zatem dodatkowego nawożenia. Warto jednak wzbogacić ją dodatkowymi składnikami – gliną lub piachem, sprawiając że będzie ona bardziej przepuszczalna.

Czym różni się ziemia uniwersalna od kompostowej?

Ziemia uniwersalna to po prostu naturalnie występująca gleba pozyskana z torfowisk, podczas gdy ziemia kompostowa to efekt rozkładu odpadków organicznych. Obie ziemie zawierają w sobie bardzo dużą ilość składników mineralnych, które wspomagają rozwój roślin.

Ziemię kompostową oraz ziemię uniwersalną można stosować w podobny sposób, choć kompostowa zdecydowanie lepiej sprawdzi się jako dodatkowy nawóz, który rozsypujemy na rabatach wczesną wiosną, wzbogacając tym samym podłoże.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.