Telefon +48 502 234 467

Telefon

Email 

mask

Ile kosztuje tona ziemi ogrodowej?

ile-kosztuje-tona-ziemi-ogrodowejZakup ziemi ogrodowej może być dość wysokim wydatkiem – wszystko zależy od tego, ile jej potrzebujemy. W Internecie możemy spotkać się z dwoma przelicznikami: m3 oraz tona. Czym się od siebie różnią i jaki jest koszt ziemi ogrodowej?

Cena ziemi ogrodowej zależy nie tylko od jej pojemności, ale przede wszystkim od rodzaju. Inne ceny będą także dotyczyły ziemi ogrodowej w workach litrowych, a inne w przypadku zamawiania całych wywrotek. Nie bez znaczenia pozostaje także region, w którym zamawiamy ziemię.

Ile ton ziemi ogrodowej ma 1 m3?

Szukając dostawcy ziemi ogrodowej bardzo często możemy spotkać się z przelicznikiem na metr sześcienny, a nie na tonę. Powodem jest przede wszystkim niestały ciężar ziemi. Każdy rodzaj gleby charakteryzuje się bowiem inną ciężkością, nie bez znaczenia pozostaje również wilgotność powietrza czy opady.

Inna będzie ciężkość ziemi w bezdeszczowy i upalny lipiec, a inna wczesną wiosną, tuż po roztopach. Dlatego też przelicznik na metry sześcienne jest bardziej uniwersalny, oraz sprawiedliwy. A ile waży jeden metr sześcienny? Zakłada się, że średnio jest to 1700 kilogramów, czyli 1,7 tony.

Jaka jest cena ziemi ogrodowej?

Cena ziemi ogrodowej będzie różnić się przede wszystkim ze względu na gatunek. Najdroższy jest czarnoziem oraz ziemia bagienna, która również charakteryzuje się stosunkowo dobrą żyznością i często sprzedawana jest pod nazwą czarnoziemu. Koszt takiej ziemi wynosi około 100 złotych za tonę, acz cena ta może być różna także ze względu na region kraju.

Nieco tańsza jest ziemia uniwersalna – tu cena waha się od 80 do 100 złotych za tonę. Znaczenie ma tu nie tylko region, ale również mieszanka gleb, z jakiej została ona przygotowana. Im więcej w niej czarnoziemu oraz torfu, tym cena będzie wyższa.

Inna jest także cena ziemi kompostowej – tu jednak warto zwrócić uwagę na źródło pochodzenia. Bardzo często ziemię kompostową sprzedawana jest nieprzesiana, a zatem mogą występować w niej nie tylko resztki materii organicznej, ale i kawałki folii czy innych śmieci, które przypadkowo znalazły się w ziemi kompostowej. Stąd też cena za tonę ziemi kompostowej waha się od 40 do nawet 100 złotych.

Ile kosztuje wywrotka ziemi ogrodowej?

Znając cenę ziemi za tonę, łatwo jest obliczyć cenę wywrotki. Małe wywrotki mają pojemność około 6,5 tony, a zatem kwotę wskazaną przez sprzedawcę wystarczy pomnożyć przez ilość ton. Podczas zamawiania ziemi dobrze jest również upewnić się, jaka jest minimalna ilość zamówienia oraz czy transport jest darmowy. Cena ziemi zależna jest także od ilości – im więcej jej zamówimy, tym i koszt będzie niższy.

Na ostateczny koszt ziemi może bowiem składać się także koszt dostawy, szczególnie jeśli ilość zamawianej ziemi będzie niższa niż załadunek konkretnej wywrotki. Przed dokonaniem zakupu koniecznie skontaktuj się ze sprzedawcą oraz zapoznaj się z opiniami, aby mieć pewność co do jakości zakupionej przez siebie ziemi.