Prace ziemne związane z instalacją kanalizacyjną wykonuje się zgodnie z zasadami, które mają zagwarantować prawidłowe działanie kanalizacji przez długie lata. Błędy, które mogą się pojawić podczas budowy wykopów pod linie kanalizacyjne, mogą mieć wpływ na komfort mieszkańców korzystających z systemu rur na co dzień. Warto poznać więc główne wytyczne dotyczące przygotowywania takich wykopów i potencjalne pomyłki, które mogą wystąpić podczas realizacji projektu.
Zasady wykonywania robót
Wykonanie wykopów pod linie kanalizacyjne podlega odpowiedzialności wykonawcy, z którym podpisuje się umowę. W dokumencie warto zawrzeć także odpowiedni zapis dotyczący wysokiej jakości materiałów użytych do prac ziemnych. Ogólne reguły i metody przygotowywania wykopów są oparte na normach PN-B-10736 i PN-EN 1610. Wykonuje się je w zgodności z projektem technicznym, który zawiera m.in.: szerokość i kształt wykopu oraz metodę szalowania. Szalowanie, inaczej zwane deskowaniem, służy do nadania świeżemu betonowi odpowiedni kształt za pomocą tymczasowej drewnianej konstrukcji. Używa się do tego szalunków do wykopów, które mają je zabezpieczać przed zasypaniem ziemią z bocznych ścian otworu. System szalowania może być pionowy, poziomy, pełny, ażurowy oraz prefabrykowany.
Montaż instalacji kanalizacyjnej
Po wykonaniu wykopów następuje proces układania rur, który także musi spełniać wiele wymogów, m.in.:
- Odpowiedni spadek rur – powinien wynosić ponad 15%. Konsekwencją złego ułożenia może być większe odkładanie się zanieczyszczeń, czyli spływających ścieków.
- Wyprowadzanie pionu rury ponad dach, które umożliwia odpowiednią wentylację instalacji.
- Szczelne połączenia, czyli liczba złączek wynosząca potrzebne minimum, ponieważ odkładają się na nich zanieczyszczenia.