Telefon +48 502 234 467

Telefon

Email 

mask

W celu wykonania solidnej zaprawy murarskiej niezbędne jest wykorzystanie składników o odpowiednich parametrach. W przeciwnym razie użytkowanie budynku będzie nieefektywne i mało komfortowe. Jakie kruszywo warto zakupić do zaprawy murarskiej, by odznaczała się ona świetnymi właściwościami? Które parametry powinny decydować o selekcji dostępnych rozwiązań?

Piasek jak naturalny surowiec

Piasek stanowi skałę osadową o luźnej strukturze złożoną ze spoiw mineralnych ziaren, których grubość wynosi od 0,5 bądź 0,063 do 2 mm, w zależności od przyjętej klasyfikacji. Gęstość drobin kwarcowych ma natomiast wartość 2,62 g/cm3. Piasek zaliczany jest do popularnych surowców naturalnych, a jego źródła występują na wielu obszarach Polski. Jego tekstura i struktura mogą ulec transformacji, co prowadzi do wytworzenia się piaskowców bądź kwarcytu. Piasek wykorzystywany na masową skalę pozyskuje się przez odkrywkę w kopalniach lub za pośrednictwem pogłębiania rzek oraz kanałów żeglugowych. Przy selekcji naturalnego surowca można przyjąć różnorodne kryteria. Ze względu na zawartość składników mineralnych rozróżnia się odmiany wapienne, polimineralne i wulkaniczne. Jeśli za kryterium podziału przyjęty zostanie czynnik transportujący i obrabiający materiał skalny, wówczas piaski dzieli się na rezydualne, morskie, rzeczne oraz polodowcowe.

Jaki piasek wykorzystuje się w zaprawach budowlanych?

Piasek do fundamentów to kruszywo, którego maksymalna średnica ziaren wynosi 1 albo 2 mm w zależności od zastosowania. Dzieli się go na naturalne surowce fluwioglacjalne lub rzeczne oraz odmiany łamane ze skał granitowych czy też bazaltowych. Piaski rzeczne mają połyskujące, średnio obtoczone ziarna. Polodowcowe wyróżniają się natomiast kanciastymi drobinami o słabym obtoczeniu. Piasek łamany to materiał drobnoziarnisty, który uzyskuje się na skutek kruszenia nadziarna skały kwarcytowej. Przed zakupem odpowiedniego rodzaju surowca warto wiedzieć, że funkcjonują dwie klasy czystości, a także to, że pierwsza z nich ma niską zawartość pyłów, iły, gliny oraz fragmentów roślin, co zapewnia świetne wiązanie zaprawy.

Piasek dostosowany do rodzaju zaprawy

W celu uzyskania wysokiej jakości zaprawy należy wziąć pod uwagę właściwości i strukturę piasku. W przypadku zapraw cementowych i cementowo-wapiennych docelowe zadanie najlepiej spełni materiał o ziarnach nieprzekraczających 2 mm grubości. Do mieszanek gipsowych oraz gipsowo-wapiennych zaleca się natomiast zastosowanie piasku o średnicy do 1 mm. W obu przypadkach warto postawić na surowiec kwarcowy bądź łamany uzyskany z kruszenia twardych skał. Jeśli chodzi o gładzie wykończeniowe idealnym rozwiązaniem jest piasek bardzo drobny o grubości od 0,25 do 0,5 mm. Tynki najlepiej wykonywać na bazie ziarenek o maksymalnej średnicy 4 mm, a alternatywą dla tradycyjnego surowca może być odmiana kolorowa, wyróżniająca się nie tylko wyjątkową estetyką, ale i odpornością na czynniki atmosferyczne.

Piasek budowlany powinien być dostosowany do rodzaju zaprawy murarskiej oraz warunków otoczenia.  W przeciwnym razie utworzona mieszanina nie spełni swoich funkcji, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.