Jakie kruszywo na taras?
Kruszywa są powszechnie wykorzystywane w obrębie najróżniejszych konstrukcji i elementów infrastruktury ogrodowej. Pozwalają na estetyczne i wytrzymałe wykończenie projektu ogrodu, tworząc stabilne warunki w obrębie nawierzchni. Kluczową sprawą jest wybór gatunku kruszywa i jego frakcji względem konkretnego zastosowania. W tym artykule skupiamy się na kruszywach wykorzystywanych w obrębie tarasu – podpowiadamy jak wygląda ich zastosowanie oraz po jakie gatunki i rodzaje kruszyw warto sięgnąć.
Przygotowanie podłoża pod tarasem
Przygotowanie podłoża pod taras jest zadaniem wymagającym, od którego realizacji zależeć będzie wytrzymałość całej powstałej konstrukcji jak również jej odporność na oddziaływania pogodowe, intensywne opady, zmiany w obrębie gruntu. Podłoże może zostać przygotowanie samodzielnie, choć jest to zadanie wieloetapowe i wymagające pewnego doświadczenia lub wprawy. Wśród niezbędnych rozwiązań i środków znajduje się kruszywo na podłoże, które będzie stanowić podstawę tarasu i zarazem gwarancję jego prawidłowego wykonania.
Wykorzystywane kruszywa na taras
Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdziemy przede wszystkim żwir i tłuczeń, wykorzystywane tak w przypadku tarasów, jak i innych elementów zabudowy i infrastruktury ogrodowej. Warto sięgać po kruszywa o dość dużej frakcji, na poziomie od 31,5 do nawet 63 mm. Wybór konkretnego rozwiązania warto jednak skonsultować ze specjalistą, który pomoże wyselekcjonować najlepsze kruszywo. Wbrew pozorom, rozmiar frakcji należy dobrać względem konkretnego typu podłoża, na którym stanie taras.
Popularnym rozwiązaniem jest też geowłóknina, pozwalająca na separację poszczególnych poziomów podbudowy, a zarazem przeciwdziałająca ich przemieszaniu się. Dzięki zastosowaniu geowłókniny, kruszywo nie będzie się wypłukiwać się wraz z wodami opadowymi. Ponadto w ramach podbudowy tarasu stosuje się niekiedy piasek.
Zalety wykorzystania żwiru pod taras
Żwir należy do najchętniej wykorzystywanych kruszyw pod taras. Za jego wyborem przemawiają liczne zalety użytkowe, a także wyjątkowo niska cena i duża dostępność. Żwir jest w dużym stopniu przepuszczalny, dość stabilny oraz odporny na szkodliwe oddziaływania środowiskowe. Usypana z niego warstwa powinna być równomierna, a na ostatnim etapie poddana zagęszczaniu lub ubijaniu za pomocą dedykowanych do tego sprzętów. Dzięki temu powstanie trwała i stabilna warstwa, gwarantująca bezpieczne korzystanie z tarasu.
Żwir pod taras – a żywotność całej konstrukcji
Spodziewana żywotność tarasu wykonanego na bazie żwiru wynosi około 15-20 lat. Oczywiście okres ten może zostać wydłużony, jeśli tylko użytkownicy będą regularnie konserwować konstrukcję tarasu oraz prawidłowo korzystać z jego funkcji. Warto już na etapie wyboru kruszywa upewnić się, że sięgamy po żwir o dość zróżnicowanej frakcji, który zagwarantuje równomierne rozłożenie i odpowiednią gęstość.