Jakie kruszywo pod kostkę?
Kostka brukowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów nawierzchniowych wykorzystywanych zarówno w przestrzeni publicznej, jak i przez prywatnych inwestorów. Kostkę brukową często układamy na podjeździe przed domem lub parkingu przed siedzibą naszej firmy. Aby uzyskać pożądany efekt wizualny oraz funkcjonalny w postaci trwałej i stabilnej nawierzchni z kostki niezbędna jest właściwa podbudowa. Jak ją zrobić? Jak gruba powinna być jej warstwa? Jakie kruszywo pod kostkę najlepiej się sprawdzi ?
Podbudowa pod kostkę brukową
Podbudowa pod kostkę brukową jest bardzo ważna, ponieważ pełni rodzaj stabilnego i solidnego fundamentu dla tworzonej nawierzchni. Im lepiej zostanie przygotowana, tym dłużej będziemy się mogli cieszyć estetyczną i funkcjonalną nawierzchnią, tak w przypadku przydomowego podjazdu, jak i ścieżki brukowanej w ogrodzie. Dodatkowym zadaniem podbudowy jest funkcja poziomowania gruntu, dzięki której ułożona na podbudowie kostka utrzymuje poziom. Podbudowa ogranicza również ryzyko związane z uszkodzeniami kostki brukowej wynikającymi z niesprzyjających warunków atmosferycznych, przede wszystkim niskich temperatur.
Nieprawidłowo dobrana lub wykonana podbudowa może być powodem zapadania się kostki brukowej i jej pękania – uszkodzeń, na które w sposób szczególny narażone są kostki o wydłużonym kształcie.
Jak przygotować podbudowę? Jakie kruszywo zastosować?
Dobra jakościowo podbudowa pod kostkę składa się z czterech warstw. Na sam spod rozkładamy geowłókninę, na której układamy dolną warstwę podbudowy. Dolna warstwa podbudowy to żwir, tłuczeń, grys lub mieszanina piasku ze żwirem. Dolną warstwę podbudowy przykrywa górna warstwa, na którą składają się żwir lub żwir z piaskiem. Na samej górze układa się podsypkę. Podsypką może być sam piasek lub piasek wymieszany z cementem.
Na tak przygotowanej podbudowie możemy bezpiecznie ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej. Należy przy tym pamiętać, że spoiną dla kostki brukowej jest również kruszywo. Może to być piasek lub kruszywo łamane od odpowiedniej ziarnistości.
O czym jeszcze należy pamiętać przygotowując podbudowę pod kostkę brukową?
Prawidłowo wykonana nawierzchnia to nawierzchnia dostosowana do charakteru użytkowania, która zarazem zapewnia grawitacyjne odprowadzenie wody opadowej. Oznacza to, że czynnikiem o ogromnym znaczeniu dla późniejszej eksploatacji nawierzchni oraz jej trwałości jest przepuszczalność podbudowy. Podbudowa nie powinna stwarzać bariery dla przepływu wody, ani zatrzymywać wilgoci.