Telefon +48 502 234 467

Telefon

Email 

mask

Jaki żwir wybrać do drenażu?

Drenaże to systemy odwadniające, stosowane w obrębie różnego różnego typu konstrukcji, budynków i infrastruktury. Zadaniem drenażu będzie gromadzenie wody opadowej i jej odprowadzanie do miejsca oddalonego od budynku, w którym nie będzie zagrażać jego fundamentom. Ponadto drenaż przeciwdziała wymywaniu drobnych frakcji z gruntu. Drenażu nie stosuje się, jeśli budynek ulokowany jest na podłożu piaszczystym lub z innych powodów dobrze przepuszczalnym.

Żwir i jego frakcja – czyli jak stworzyć sprawnie działający drenaż

żwir do drenażu

Najpopularniejszym kruszywem stosowany do wykonania drenażu jest żwir. Przystępując do jego zakupu warto upewnić się, że wybieramy żwir odsączająco-drenujący, o określonej frakcji. Dostawca powinien potrafić dobrać frakcję żwiru do konkretnego zastosowania. Najczęściej drobinki żwiru są dostępne w rozmiarach 2-63 mm, a do wykonania drenażu zaleca się frakcję w przedziale od 8 do nawet 16 mm. Wyższe frakcje są stosowane rzadziej, jednak niekiedy okazują się konieczne.

Ważne jest, aby frakcja żwiru nie była mniejsza niż rozmiar szczelin w zastosowanych rurach drenażowych. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko zatkania rur, a cała instalacja będzie działać sprawnie.

Gatunki i rodzaje żwiru stosowanego w drenażu

Frakcja żwiru to nie wszystko. Warto zwrócić również uwagę na typ kruszywa, z którego żwir powstał i na sposób jego obróbki. Do odwadniania działek najczęściej stosuje się tzw. żwir płukany, czyli poddany specjalistycznemu oczyszczaniu. W jego wyniku zostaje pozbawiony potencjalnych zanieczyszczeń (także tych w skali mikro) – glinów, iłów i innych – które mogłyby dostawać się do rur drenażowych, osadzać na ich ściankach i generować problemy z drożnością. Tak oczyszczony żwir będzie gwarantował stabilne warunki, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla sprawnego działania drenażu.

Żwir – optymalne warunki drenażu

Wybór żwiru jako metody drenażu to optymalne i polecane rozwiązanie. Jest to łatwo dostępna w naszym kraju skała osadowa, o dużym stopniu kruchości. Pozyskuje się ją z gruntów polodowcowych, den rzek lub innych miejsc. Jest łatwa w obróbce i nadaje się do uniwersalnego zastosowania w branży budowlanej. Wybór żwiru to także wybór ekologiczny, gdyż jego produkcja nie wywołuje negatywnego wpływu na środowisko.

Alternatywa wobec żwiru?

Na koniec pragniemy podkreślić, że do wykonania instalacji drenujących wykorzystuje się także inne kruszywa o dużej frakcji. Niekiedy inwestorzy decydują się na wybór tłucznia, którego nieregularny kształt pozytywnie wpływa na warunki odprowadzania wody. Jeśli wybór padnie na tłuczeń, warto zdecydować się na taki sam rozmiar, co w przypadku żwiru – przede wszystkim pomiędzy 8 a 32 mm. Wybór konkretnego rozmiaru frakcji warto skonsultować z dostawcą tłucznia, projektantem lub wykonawcą danej konstrukcji.