Osoby spoza branży budowlanej często używają określeń rozbiórka i wyburzenie zamiennie. Nic w tym dziwnego – oba słowa opisują pozbycie się obiektu budowlanego z danej działki. Formalnie jednak obie metody różnią się od siebie. Czym dokładnie? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.
Rozbiórka budynku
Rozbiórka budynku to termin o wiele starszy. Dawniej oznaczał po prostu rozebranie np. drewnianej chaty deska po desce. Część materiałów użytych do jej budowy dawało się ponownie wykorzystać, co miało spore znaczenie ekonomiczne. Podobnie jest dzisiaj. Rozbiórkę mniejszych obiektów możemy przeprowadzić sami, do większych konieczne jest zatrudnienie specjalistów. Prawo Budowlane zezwala na mniejsze rozbiórki na podstawie zgłoszenia (m.in. wtedy, gdy budynek mierzy poniżej 8 m lub jeśli znajduje się w odległości od granicy działki mniejszej niż połowa jego wysokości). Jednak warto zapoznać się dokładnie z ustawą, by ustalić, czy dany obiekt nie wymaga otrzymania pozwolenia na rozbiórkę. Rozbiórki budynków, nawet tych niewielkich, wymagają dokładnego zaplanowania prac, w tym m.in. określenia, gdzie będziemy przechowywać elementy konstrukcyjne lub gruz. Podczas rozbiórki należy wskazać jej kierownika, który z kolei ma obowiązek prowadzić dziennik rozbiórki. Podobnie jak budowa, rozbiórka budynku musi być oznaczona tablicami informacyjnymi i odpowiednio zabezpieczona.
Wyburzenie budynku
Najprościej mówiąc, wyburzenie budynku polega na jego całkowitej destrukcji. Z materiałów użytych do jego budowy niewiele da się odzyskać. Wyburzenia, ze względu na ogromny skok technologiczny w budownictwie, stają się coraz bardziej popularne. Materiałów używanych lata temu i tak już nikt nie chce wykorzystywać do ponownej budowy. Wyburzenia, przeprowadzane przez specjalistyczne firmy, zazwyczaj opierają się na użyciu ciężkiego sprzętu: koparek, dźwigów i spycharek. Do unicestwienia budynku używa się też nożyc hydraulicznych, młotów pneumatycznych, a czasami nawet – ładunków wybuchowych. Wyburzenie można nazwać więc zaawansowaną formą rozbiórki. W przypadku niektórych obiektów rozbiórki po prostu nie da się przeprowadzić – wtedy konieczne jest wyburzenie. Wybór metody likwidacji budynku powinien być zawsze konsultowany ze specjalistami. Wezmą oni pod uwagę sprawność prowadzenia robót i ekonomiczność danego rozwiązania, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników i osób znajdujących się w okolicy.