Telefon +48 502 234 467

Telefon

Email 

mask

Jaka jest najlepsza ziemia do ogrodu?

jaka-jest-najlepsza-ziemia-do-ogroduTworząc ogród lub po prostu wprowadzając do niego drobne zmiany, większość z nas zastanawia się, jaka ziemia ogrodowa będzie najlepsza. Czy w ogóle taka istnieje i czym się od siebie różnią poszczególne rodzaje? Odpowiedź jak zawsze w tego typu kwestiach nie jest do końca oczywista i kierować się należy nie tylko regionem, ale przede wszystkim roślinami.

Ziemia ziemi nierówna. Przede wszystkim czy innym jest gleba, humus czy podłoże. Nie mniej, w potocznym rozumieniu większość nazywamy po prostu ziemią i to właśnie tą nazwą kierujemy się wybierając wypełnienie doniczek czy do ogrodu. Mimo, że dla ułatwienia wszystko nazywamy po prostu ziemią i tu sprawa nie jest taka oczywista. Która ziemia jest zatem najlepsza do ogrodu?

Jak dobrać ziemię do ogrodu?

Zakładając ogród przede wszystkim trzeba poznać naturalną dla niego glebę. Wyróżnia się trzy rodzaje ziemi:

  • gliniastą, czyli ciężką;
  • piaszczysto-gliniastą, czyli średnią;
  • piaszczystą, czyli lekką.

Każda z nich posiada inne właściwości i doskonale radzą sobie na niej inne rośliny. Gliniasta doskonale absorbuje wodę, jest również bogata w składniki odżywcze – kochają ją rośliny bagienne. Piaszczysta jest bardzo przepuszczalna i to doskonałe podłoże dla roślin dobrze znoszących długie okresy suszy i niezbyt wymagających, bowiem piach nie tylko stanowi doskonały drenaż dla wody, ale również i dla minerałów, które są niezbędne roślinom. Idealna zatem wydaje się być gleba piaszczysto-gliniasta, gdyż zapewnia ona właściwy drenaż, ale jednocześnie pozostaje bogata w składniki mineralne.

Wybierając ziemię do ogrodu trzeba zatem znać rodzaj gleby, jaka występuje w danym miejscu, a także poznać wymagania roślin, które chcemy zasadzić.

Czarnoziem czy ziemia uniwersalna?

Za najżyźniejszą ziemię uważa się czarnoziem – to rodzaj gleby, który jest bogaty w składniki mineralne, makroelementy, co z kolei zdecydowanie wpływa na rozwój roślin. Jest to ziemia stosunkowo rzadka, dlatego też jej cena jest znacznie wyższa niż innych rodzajów ziem. Równie żyzna jest ziemia bagienna, ale charakteryzuje się ona bardzo dużym zawilgoceniem, co nie zawsze sprzyja rozwoju roślin. Wysuszona i wymieszana z piaskiem jednakże jest znakomitym substytutem czarnoziemu.

Do założenia ogrodu, a także jako ziemię uzupełniającą poleca się humus. To ziemia organiczna, w dużej mierze składająca się z wermikompostu, czyli odchodów dżdżownic. Ziemia ta charakteryzuje się dużą ilością mikroskładników i makroelementów, które pozytywnie wpływają na rozwój roślinności.

Humus można wymieszać dodatkowo z ziemią uniwersalną – to mieszanka różnego rodzaju gleb, które są wzbogacone nawozami (w tym również naturalnymi). Bardzo szybko można dostosować ją do wymagań poszczególnych roślin mieszając ją z korą sosnową lub wapnem.

Jaka zatem jest najlepsza ziemia do ogrodu? Zdecydowanie czarnoziem, choć ze względu na to, że jest stosunkowo drogi, warto wykorzystać go do założenia warzywnika czy jako dodatek do świeżych nasadzeń. W ogrodzie doskonale sprawdzi się ziemia uniwersalna, którą można dostosować do wymgań roślin.